ČSCH ZO Otovice

Články

na Jiřího v Otovicích 24.-25.4. 2010

NA JIŘÍHO V OTOVICÍCH

 

         Opět po roce ve dnech 24. – 25. 4. 2010 uspořádala naše základní organizace již tradiční místní výstavu králíků, holubů a drůbeže ve svém chovatelském areálu za kostelem, kde bylo letos k vidění 95 ze 103 přihlášených králíků 26 v sedmi kolekcích a  69 jednotlivců, z nichž opět většinu  vystavených tvořili samečci, samičky byly zastoupeny pouze v počtu 16 kusů, ale i tak se v letošním roce uděloval titul Otovická šampiónka. Po loňském prvním ročníku jsem hlavně já očekávala větší účast, neboť v našem pohraničí jsou velice soutěživí chovatelé, což je ostatně vidět nejen na výstavách okresních, krajské, ale i celostátních a klubových. Přesto jsme pověřili posuzovatele Ing. Pavla Řídkého, aby z počtu 16 vystavených vybral tu nejlepší. Výběr byl velice jednoduchý, neboť pouze jedna samička byla ohodnocena 95 body a tak se nakonec Otovickou šampiónkou stala z Německa importovaná samička Separatora – Českého luštiče. Dále jsme se mohli pochlubit 24 voliérami s drůbeží a 9 voliérami holubů.

            Díky celoroční práci, všech členů naší malé organizace, rovněž i chovatelů a majitelů vystavených zvířat se bylo na co dívat a obdivovat.

            Své místo na naší výstavě mají jako již tradičně zástupci národní plemena králíků, kteří tvořili pětinu vystavených zvířat, z Českých chyběl strakáč a černopesíkatý a z Moravských se nedostavil bílý hnědooký ani modrý, kteří v Náchodském okrese nejsou chováni. K vidění bylo osm Českých albínů, sedm Českých luštičů, tedy spíše čtyři odchovanci z Čech a tři Separatoři importovaní z Německa a čtyři zástupci Českých červených, z nichž byl i jeden pár na prodej. Za zmínku určitě stojí i, a to nejen u nás oblíbené, malé stříbro, které návštěvníci mohli obdivovat nejen pro počet, ve třech barevných rázech, zastoupených šesti žlutými, pěti světlými a šesti divoce zbarvenými. Vítěz výstavy byl vybírán ze čtyř nejlépe oceněných jedinců, kteří získali 95 bodů a byli to dva Malý stříbřitý žlutý, jeden Malý stříbřitý divoký a  samička import Separator – Český luštič, kterou již zdobil titul Otovické šampiónky,  nakonec se jim stal Malý stříbřitý žlutý, který byl ze stejného chovu jako 95 body ocenění Malí stříbřití žlutí, dalších devět čestných cen získali Český albín, Novozélandský bílý, Aljaška, Durynský, Činčila malá, dva Malý stříbřitý žlutý, kolekce Malých stříbřitých světlých a Český červený. Nejlépe oceněným zástupcem zakrslých plemen se stal sameček zakrslého Českého luštiče, který kromě vystouplých kyčelních kostí neměl chybu.

            Vítězem výstavy v kategorii drůbeže se stala elitní slepička zdrobnělé Vlašky zlaté, další čtyři čestné ceny získaly kohout Perličky a zdrobnělé Kočinky černé a slepičky zdrobnělé Wyandoty bílé a Plymuty bílé.

Mezi holubi se Vítězem výstavy stal Český stavák modrý přestože byli velmi vyrovnaní, mezi dalšími oceněnými byly rovněž návštěvníky oblíbené Jeptišky černé,  Brněnský a Slezský voláč a Český stavák černý plamínek a modrý kapratý.

            Pokud nám bude vše vycházet, jak bychom si přáli, tak budete mít opět za rok na Jiřího ve dnech 23. – 24. 4. 2011 možnost přijet se na naší výstavu podívat. Již nyní jste srdečně zváni.

                                                                                                          Eva Černá

 

 

 

Žádné komentáře